اصول نورپردازی فضاهای داخلی ساختمان

 

 

اصول نورپردازی فضاهای داخلی ساختمان

در جوامع امروزی و با پیشرفت تکنولوژی ، میل به زیبا سازی محیط زندگی در بین انسان ها شیوع پیدا نمود و با ترکیب نور و معماری نوین سعی در استفاده بهینه از نور طبیعی و مصنوعی بیش از پیش گسترش یافته است. خصوصا اینکه امروزه عملا نور پردازی تامین روشنایی را هم به عهده گرفته ، به صورتی که با یک نور پردازی مناسب می توان روشنایی مورد نیاز هر فضا را تامین نمود. این امر در نورپردازی داخلی ساختمان های امروزی کاملا مشهود و قابل توجه است.

در یک خانه، تمام فضاها مهم هستند و نمی‌توان گفت اتاق خواب ارزش کمتری دارد یا طراحی سرویس بهداشتی مهم نیست. بلکه ممکن است در نظر هر فرد ، فضایی از اهیمت ویژه برخوردار و بخش های دیگر از اهیمت کمتری برخوردار باشد. بنابراین طراح ، باید در هر طراحی ، بهترین عملکرد خود را پیاده سازی نماید. اتاق نشیمن ، محل غذاخوری ، آشپزخانه ، سرویس بهداشتی و … همگی در نظر یک طراح می بایست دارای اهمیت باشند.

‌در طراحی داخلی‌ آپارتمان‌‌ ، استفاده از نور در سقف و دیوار ، بسیار چشم نواز است. به طور مثال در فضای نشمین ،‌ نصب لامپ با اشکال هندسی زیبا در سقف و استفاده از نورهای مخفی پشت تلوبزیون باعث ایجاد تفاوت با سایر قسمت های منزل شده و نورپردازی علاوه بر اینکه سبب روشنایی فضا می‌شود و آن را از تاریکی خارج نموده  و می‌تواند آرامش و راحتی را برای محیط منزل به همراه داشته باشد.

‌اهداف طراحی نورپردازی‌

تعیین شدت و تعداد منابع روشنایی ، در نظر گرفتن تاثیری که بر محیط داخلی می‌گذارد و تغییر رنگی که ایجاد می‌کند ، از فاکتورهای موثر در طراحی موفق نورپردازی‌ به شمار می روند. در این رابطه طراح باید فاکتورهای کلیدی را هنگام تعریف نوع نورپردازی در نظر بگیرد که خلاصه آن شامل‌ طول عمر و میزان روشنایی چراغ‌ها ، حرارات رنگ ، ترکیب با نور روز و کنترل شدت در روز ، سلایق شخصی مشتری ، نحوه کنترل نور و انعطاف پذیری برای جابجا کردن محل تمرکز نور و موارد مشابه است.

به طور مثال ی طراح برای فضای داخل ساختمان در مورد رنگ دیواره ها باید بداند که رنگ تیره‌ تر نور بیشتری را جذب نموده و میزان نوردهی بالاتری را طلب می کند ودر بخش تزیینات هنری و دکورها ، مناطق خاصی از فضا که متمایز شده یا دکوراسیون خاص دارد بهتر است با نور متمرکز مانند چراغ هالوژن یا چراغ هالوژنی چشمی مشخص‌تر شوند.

       اهمیت نور پردازی‌ها در طراحی دکوراسیون فضاهای داخلی خانه بر هیچ کس پوشیده نیست. نورپردازی‌ کمک می‌کند تا دکوراسیون داخلی فضاها زیباتر به نظر آمده و به کمک آن می توان فضا را رمانتیک‌تر و زیباتر جلوه داد و حتی با انتخاب نورپردازی درست و مناسب برای دکوراسیون منزل‌، روزهای تاریک و دلگیر به روزهایی روشن و فرح بخش تبدیل می‌شوند.

فضاهای شاخص جهت نور پردازی در منازل

         1-  زیر شلف‌ها بهترین نقطه برای نورهای مخفی

در بخش های داخلی یک ساختمان با استفاده از شلف های تعبیه شده روی دیواره ها می توان بهترین و تاثیر گذارترین نور پردازی را انجام داد به این صورت که با استفاده از نصب منابع مناسب ، شب هنگام از دیدن وسایل دکوری‌ که به طرز زیبا و منحصر به فردی نمایش داده می‌شوند لذت ببرید.

            2- کانتر آشپزخانه ، پذیرای نورهای مخفی

صرف یک شام عاشقانه در فضایی رومانتیک فقط با نورپردازی ملایم فضا امکان پذیر است. پس سریع دست به کار شوید و نور های مخفی که خیره کنندگی کمتری نسبت به منبع‌های نوری مثل چراغ‌ها و لوستر‌ها دارند را مهمان سالن غذاخوری یا کانتر آشپزخانه تان کنید و فضایی شاعرانه و صمیمی را برای صرف یک شام دونفره خوب را مهیا کنید.

3- حمام‌ها و سرویس‌های بهداشتی

استفاده از نورهای مخفی در حمام‌ها و سرویس‌های بهداشتی هم یکی از راه حل‌‌های تغییر چهره این فضاها است. معمولاً نور مخفی را در محل اتصال سقف و دیوار استفاده می‌کنند به صورتی که دور تا دور دیوار‌ها را این نور‌های مخفی می‌پوشاند.

4- نور مخفی‌ پشت تجهیزات سرویس‌های بهداشتی

نورهای مخفی‌ که در سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌شوند لزوماً فقط نباید در سقف یا کف مورد استفاده قرار بگیرند، از آن‌ها می‌توان برای پشت آینه‌ها یا دیگر وسایل و تجهیزات حمام و سرویس بهداشتی استفاده کرد.

5- دست اندازهایی از جنس نورهای مخفی برای راه پله‌ها

برای راه پله‌های خانه‌تان می‌توانید دست انداز‌هایی از جنس نور مخفی تهیه کنید، فقط کافی است تا در دل دیوارهای بغل راه پله تان شکاف‌هایی ایجاد کنید و داخل آن‌ها ریسه‌های نوری کار کنید. جذابیت این راه پله‌های نورپردازی شده بسیار خیره کننده است.

6- نورهای مخفی در راهرو‌ها

نورهای مخفی برای راهروهایی که فاقد هر گونه منبع روشنایی هستند بسیار مناسب‌ است، مخصوصاً پشت دیوار‌ه های کاذب یا تابلو‌ها. همین نور پردازی ساده می‌تواند چهره راهروی شما را تغییر داده و به آن جلوه ببخشد.

‌نتیجه ی پایانی

در نهایت می توان به این نتیجه رسید که طراحی نور هم یک هنر است و هم یک علم. وقتی برای منزل خود یک طرح نوری جذاب و مناسب ارائه می‌دهید ، حس و حالی منحصر به فرد و زیبا به فضای منزل اضافه می‌شود. نورپردازی مخفی در موفقیت یک طراحی دکوراسیون داخلی خوب ، نقش بسیار مهمی بازی می‌کند. اگر این منابع نوری در جای مناسبی کار گذاشته شوند تمام ویژگی‌های مثبت و خاص در فضا می‌درخشند و یا یک عنصر خاص بیش از عناصر دیگر به چشم می‌آید.

 

برچسب ها :
بازدید ها : 2,572 بار
تاریخ : ۱۲ شهریور ۱۳۹۶
دسته بندی ها : روشنایی و LED

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *