تاریخچه تولید لامپ ال ای دی

تاریخچه تولید لامپ های ال ای دی

 

       سال ها قبل ذرات بسیار کوچک کوانتومی ساخته شد که این ذرات کوانتومی کریستال هایی با ابعادی در حد چند نانومتر بوده و می توانند از 100 تا 1000 الکترون را در خود جای دهند. این ذرات به آسانی از خود بسته های انرژی منتشر نموده و هر قدر این ال ای دی ها کوچکتر باشند بیشتر تحریک شده و نتیجه ی بهتری حاصل می گردد.

      هنگامی که نور روی ذرات کوانتومی تابانده شده و یا جریان برق به آنها وصل می شود با تولید نور از خود واکنش نشان داده و رنگ های متغییر و متنوعی ایجاد می نماد. اما هنگامی که یک پرتوی لیزری روی مجموعه ای از این ذرات کوانتومی تابانده شد اتفاق غیر منتظره ای رخ داد. ناگهان نور سفیدی تمامی میز را پوشاند و انتظار می رفت که ذرات کوانتومی نور آبی بیشتر منتشر کند اما این نور، نور سفید بسیار زیبایی بود.

       ال ای دی ها که از دهه ‌های گذشته در الکترونیک مورد استفاده قرار می‌گرفت، عموماً برای نمایش خاموش یا روشن بودن نمایشگرها در لوازم مولتی مدیا بود . ولی در دهه ی اخیر لامپ های ال ای دی به نحوی ساخته شدند که نور را در جهت خاصی متمرکز نموده و به صورت چیپ‌های کوچکی در داخل یک شیشه‌ گنبدی شکل قرار گرفته اند ، سایزی در ابعاد چوب کبریت یا کمی بزرگ‌تر داشته و به سختی می‌شکنند.

      در حال حاضر به آسانی با تغییر در ساختار فیزیکی و مواد تشکیل‌دهنده ، چراغ LED نور را در رنگها و شدت‌های مختلف و با طول موج مشخص با رنگ کاملاً خالص تولید می کند. به عبارت دیگر می‌توان گفت منابع روشنائی قدیمی دارای پرتوهای مادون قرمز و فرابنفش بوده، که چشم غیر مسلح قادر به دیدن آن نیست و تاثیری در تامین روشنایی محیط نداشته و حتی بر روی انسان اثر منفی نیز می‌گذارند ولی لامپ های ال ای دی فاقد این پرتوهای مضر بوده و در جلوگیری از آلودگی های خطرناک مانند جیوه تاثیر بسزایی دارند.

       در حال حاضر بسیاری از شرکتهای بزرگ سازنده لوازم روشنایی بخش اصلی فعالیت‌های خود را برروی لامپ ال ای دی LED و چراغ ال ای دی متمرکز نموده و با تولید این نوع محصولات حذف لامپ های پر مصرف و خطرناک قدیمی را هدف گرفته اند.

       ال ای دی ها دو جین کار متفاوت انجام داده ، در همه وسایل الکترونیکی یافت می‌شوند. اساساً ال ای دی برخلاف لامپ های معمولی فیلامانی که بسوزد نداشته و به ویژه اینکه گرم نمی‌شود. و فقط با حرکت الکترون ها در یک ماده نیمه هادی از خود نور منتشر می نماید. آنها شماره‌ ها را در ساعت های دیجیتال نشان داده و اطلاعات را از کنترل تلویزیون می‌فرستند (LED‌ های مادون قرمز) و نور آنها نشان می‌دهد که چه وقت وسایل روشن است و با توجه به مصرف بسیار پایین و شدت نور بسیار عالی در انواع رنگ‌ های مختلف در روشنایی و چراغ‌ های خودروها کاربرد وسیعی دارند.

      

برچسب ها :
بازدید ها : 1,795 بار
تاریخ : ۲۶ تیر ۱۳۹۶
دسته بندی ها : روشنایی و LED

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *