معرفی ال ای دی SMD و COB

 

 

ال ای دی SMD چیست ؟

       به تکنولوژی لحیم کاری پایه ی قطعات الکترونیکی روی برد آن هم بدون سوراخ کاری گفته می شود. پایه های ال ای دی های SMD روی یک پد مخصوص انتقال حرارت لحیم شده که جنس این پد از مس با کیفیت بوده تا برای انتقال حرارت تولید شده حداکثر کارایی لازم را دارا باشد و از طرفی چون در ال ای دی های SMD انبساط و انقباض بالایی رو شاهد هستیم برای ارتباط مناسب چیپ ها از سیم هایی از جنس طلا استفاده شده است که فلزی چکش خوار است که در زمان انبساط و انقباض ، سیم کشی چیپ ها قطع نمی شود.

       در تکنولوژی DIP امکان استفاده از هیت سینک خارجی برای انتقال حرارت ال ای دی وجود ندارد ولی تکنولوژی SMD با انتقال مناسب حرارت امکان افزایش توان و طول عمر ال ای دی را فراهم می سازد.

       بعضی از ال ای دی هایSMDموجود در بازار دو چیپ بوده و نور و حرارت بیشتری تولید می کنند و می بایست به این نکته توجه نمود که اگر حرارت تولید شده توسط این ال ای دی ها به خوبی دفع نشود دما و جریان مصرفی آن افزایش پیدا کرده و به مرور با گذشت زمان عمر آن کاهش و در نتیجه چیپ می سوزد.

برخی از مزایای تکنولوژی SMD

  • افزایش کارایی دستگاه
  • کاهش تولید گرما و صرفه جویی در مصرف انرژی
  • افزیش طول عمر دستگاه نسبت به ال ای دی های نوع DIP

 

 

ال ای دی COB چیست ؟

        COB به قطعه ای گفته می شود که چیپ ها به صورت مجتمع روی یک بورد نصب شده است. در COB Led چیپ های ال ای دی با توان پائین روی یک برد به صورت واحد در کنار هم قرار گرفته و تشکیل یک Led  مجتمع با توان مجموع داده که با ژلی از جنس سیلیکا و یا رزین پوشش داده شده اند که به صورت یک هسته ی فوق العاده نورانی و روشن دیده می شود.

       اساسا هدف از تولید لامپ های COB  داشتن منابع نوری با بازدهی بالا ، به صورتی که با کاهش جریان مصرفی و گرمای تولید شده ، روشنایی حاصل از محصول جدید کاملا به صرفه و اقتصادی باشد.

لامپ ال ای دی COB

       همانطور که می دانید لامپ های ال ای دی به عنوان یک محصول فناوری جدید دارای بازده نوری خوب و طول عمر فوق العاده ای هستند.مشکل اصلی ال ای دی این است که با وجود ابعاد کم خود ، نور فوق العاده زیادی از خود منتشر می کنند و این باعث می شود که نور این منابع نوری به نسبت منابع نوری گذشته همچون لامپ های فلورسنت دارای درخشندگی بیشتری باشند که این خود باعث آزار بصری مخاطب می گردد.یک راه حل برای این مورد قرار دادن یک پوشش پخش کننده نور است ، ولی این پوشش باعث هدردهی نور می شود.

       لامپ های COB این مشکلات را نداشته زیرا منبع نور در مساحت بیشتری نور تولید نموده و این باعث خیرگی کمتری نسبت به منابع ال ای دی دیگر می شود.در عین حال نیازی به پوشش خارجی نیز ندارد و این باعث جلوگیری از هدرهی نور می شود.

 

 

 

محصول کدام کمپانی فعال در زمینه ال ای دی کیفیت برتری دارد ؟

       انواع مختلف ال ای دی COB & SMD همگی متشکل از چیپ های ال ای دی می باشند که به قالب های مختلفی عملیات Packaging بر روی آنها صورت پذیرفته است.

      عملیات Packaging فراگیر بوده و در کشورهای مختلف از جمله ایران صورت می پذیرد ولی تولید چیپ
های
LED نیازمند تکنولوژی بسیار پیشرفته ای بوده که در دست کمپانی های محدودی است. برخی از بزرگترین کمپانی های فعال در زمینه ای تولید ال ای دی به صورت تخصصی در زمینه Packaging و یا فقط تولید چیپ تمرکز کرده اند زیرا کیفیت Packaging و چیپ هر کدام به تنهایی نقش مهمی در بازار تولید داشته و می تواند محصول نهایی با کیفیتی را تضمین نماید.

       تولید کنندگان چیپ تنوع بسیار زیادی از نظر توان خروجی و CRI ارائه می دهند و کمپانی های فعال در زمینه Packaging با استفاده از مواد مصرفی و روش های مختلف در تعیین کیفیت و قیمت محصول نهائی نقش بسزایی دارند. لذا تعیین محصول یک کشور به عنوان انتخاب برتر درست نیست و می بایست با مراجعه به دیتاشیت مربوطه محصولات را مقایسه و خریداری نمود.

       در ال ای دی COB به علت استفاده از چیپ هایی با توان کمتر ، جریان مصرفی کمتری را خواهیم داشت در نتیجه گرمای کمتری تولید می شود . چیپ ها به صورت یک پارچه در کنار هم قرار گرفته ، گرما در برد انتقال دهنده ی گرما پخش شده و انتقال حرارت به بیرون بهتر صورت می پذیرد. نور ال ای دی های COB به صورت یک نواخت پخش شده و عموما جهت روشنایی محیطی عملکرد بهتری دارد.

       در ال ای دی SMD نور به صورت نقطه ای به محیط پرتاب شده و نگاه مستقیم به آن سبب آزار چشم می شود. از ال ای دی SMD  عموما برای نور پردازی استفاده می شود که با استفاده از لنز های مختلف می توان شدت و زاویه پرتاب نور را کنترل نمود.

       بنابراین قالب های COB و SMD هر کدام جایگاه خود را داشته و برتری نسبت به دیگری ندارد.

 

 

برچسب ها :
بازدید ها : 2,865 بار
تاریخ : ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
دسته بندی ها : روشنایی و LED

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *