موارد موثر در انتخاب یک لامپ ال ای دی مناسب

 

 

موارد موثر در انتخاب یک لامپ ال ای دی مناسب

       امروزه به لطف سرعت رشد تکنولوژی ، بازار رقابتی و مناسب ، اشتیاق جوامع به استفاده از انرژی های پاک و مصرف کننده های کم خطر و کم مصرف، روز به روز بر تنوع کالاهای روشنایی و نور پردازی ال ای دی افزوده شده و بازار رقابتی و همه گیر صنعت روشنایی باعث کاهش قیمت شدید این محصول گردیده است.

       لذا انتخاب یک محصول مناسب آن هم با تنوع فراوان در قیمت و کیفیت باید بر اساس یک سری ملاک و معیار خاص انجام گرفته تا انتخاب مناسبی داشته باشیم . در ادامه به شرح خلاصه ای از شاخص های مورد نظر می پردازیم :

توان نوری (Luminous efficacy

       به میزان نور ساطح شده از لامپ بر اساس توان الکتریکی ورودی گفته می شود. به طور مثال اگر چند لامپ با توان برابر داشته باشیم ، لامپی که توان نوری بالاتری داشته باشه نور بیشتری از خودش منتشر کرده و بازدهی بهتری خواهد داشت .

       لامپ ال ای دی از چند قسمت تشکیل شده که هر کدام نقش مهمی در افزایش توان خروجی لامپ دارد. این اجزا عبارتند از :

بدنه ی  حباب

       در لامپ های ال ای دی بدنه ی حباب از اهمیت بالایی برخوردار است . در لامپ های حبابی شکل حباب در انتشار نور نقش بسزایی داشته و علت حبابی و گرد بودن بدنه ی آن انتشار نور به صورت کامل و 360 درجه بوده است.

       بدنه ی حباب لامپ ال ای دی در واقع نوعی رفلکتور محسوب می شود و با مهندسی صورت گرفته نور بصورت کاملا هدفمند منتشر و از اتلاف نور جلوگیری می شود و به نوعی یکی از ملاک های انتخاب لامپ های ال ای دی همین پوشش بدنه ی آن است که وظیفه دفع حرارت تولید شده را نیز به عهده دارد و زیرا لامپ های با کیفیت و لومن بالا مقداری گرما تولید نموده که می بایست از طریق هیت سینک تعبیه شده در بدنه ی لامپ دفع شود.

نوع ال ای دی

       ال ای دی ها انواع مختلفی دارند که در مقالات بعدی به شرح کامل آن می پردازیم ولی اساسا اندازه ی چیپ ال ای دی و نوع آن در میزان بازدهی و نور کافی تاثیر بسزایی دارد به طور مثال ال ای دی های SMD به طور معمول نور و روشنایی بهتری نسبت به ال ای دی های اوال و یا کلاهی دارد.

درایور
وظیفه ی تغذیه ی مناسب ال ای دی را به عهده دارد که مدل و توان خروجی آن به نوع و تعداد ال ای دی بستگی دارد.

       جدول مقایسه زیر به جهت نمایش اختلاف سطح بین لامپ ال ای دی ، لامپ رشته ای و کم مصرف قرار داده شده است. که البته در مورد محصولات برندهای متفاوت اعداد متنفاوتی رو خواهیم داشت و این جدول صرفا به جهت نمایش اختلاف پارامترهای لامپ های رشته ای ، کم مصرف و ال ای دی نمایش داده شده است.

 

   

      طبق مثال فوق برای داشتن نوری در حدود 900 لومن باید لامپ رشته ای 80 وات ، لامپ کم مصرف 18 وات و لامپ ال ای دی 10 وات داشته باشیم. همانطور که می دانید در لامپ هایی با توان بالا شاهد جریان مصرفی بالایی هستیم و با توجه به راندمان پائین ابدا توجیح اقتصادی نخواهند داشت.

 

طول عمر لامپ
طبق جدول بالا عمر مفید لامپ ها متفاوت بوده و با فرض اینکه هر سه مدل لامپ در جدول بالا از قطعات با کیفیتی برخوردار باشند می توان به توجیح پذیری اقتصادی لامپ های ال ای دی پی برد.خصوصا که کمپانی های تولید کننده برای این محصول گارانتی و شرایط خدمات مناسبی در نظر گرفته اند.

 

کیفیت نور خروجی یا شاخص نمود رنگ (CRI)

       با دقت به رنگ اجسام در زیر نور های مختلف متوجه تغییر رنگ آن می شوید. منابعی مانند لامپ های بخار سدیم از خود رنگ زرد ساطح می کند که موجب تغییر رنگ کاملا قابل مشاهده ی اجسام می شود. رنگ اجسام در زیر نور خورشید کاملا طبیعی بوده و برای خورشید مبنای حداکثر نمود رنگ و عدد 100 در نظر گرفته شده است. و برای سایر منابع نوری کمتر از 100 خواهد بود که هر چه CRI  این منابع به 100 نزدیکتر باشد رنگ ها ، واقعی تر دیده می شود.

       در بین انواع لامپ ، ال ای دی ها و لامپ های هالوژن بالاترین نمود رنگ را دارند . در گذشته لامپ های هالوژن برای روشنایی کالاهای پشت ویترین و شو روم ها کاربرد ویژه ای داشت که گذشته از هزینه گزاف مصرف انرژی ، جریان مصرفی و گرمای تولید شده ی بالایی داشت که بعضا باعث آتش سوزی می شد. ولی امروزه با ورود ال ای دی به عرصه روشنایی با حفظ نمود رنگ محصولات ، بر طول عمر سیستم روشنایی افزوده و حتی هزینه خرید لامپ بعد از مدت کوتاهی در مقدار انرژی صرفه جویی شده برگشت پذیر است.

 

قیمت تمام شده و صرفه اقتصادی

       همواره در هنگام خرید یکی از اساسی ترین مولفه های انتخاب کالای با کیفیت قیمت آن بوده و هست البته کاملا مشخص است که کیفیت خوب قیمت خوبی رو شامل می شود ولی در لامپ های ال ای دی این مساله اندکی متفاوت است. هزینه ی خرید لامپ ال ای دی با کیفیت که تک تک قطعات از بدنه گرفته ، چیپ و درایور آن از کیفیت مطلوبی برخوردار بوده با کاهش هزینه های مصرف انرژی ، هزینه ی خرید این لامپ ها برگشت پذیر است. به طور مثال با تعویض لامپ های قدیمی با محصولات ال ای دی بعضا با نمود رنگ و اثرات روانی بهتر ، هزینه های قبوض برق را به طور شگفت انگیزی کاهش می دهد. در یک نگاه به جدول بالا می توان به رابطه ی هشت برابری هزینه ی مصرف انرژی لامپ های رشته ای نسبت به لامپ های ال ای دی پی برد.

      امروزه در بازار رقابتی صنعت روشنایی و نور ، کمپانی های تولید کننده محصولات روشنایی ال ای دی با افزایش کیفیت و کاهش قیمت تمام شده محصولات موجب رضایت مندی مصرف کننده گردیده اند.

 

 

 

برچسب ها :
بازدید ها : 1,489 بار
تاریخ : ۲۷ تیر ۱۳۹۶
دسته بندی ها : روشنایی و LED

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *