میزان روشنایی محیط و ارتباط آن با سلامت انسان

میزان روشنایی محیط و ارتباط آن با سلامت انسان

       امروزه بار دیگر، خورشیدبه مثابه منبعی لایزال، پاک، بی هزینه، و هماهنگ با کلیه جنبه های زیست محیطی و روانشناختی انسان مورد توجه قرار گرفته است و استفاده روزافزون از آن در ساختمان ها، در دهه های اخیر موید این نظر است. این رویکرد، که به خصوص با بحران های ناشی از کمبود انرژی آغاز شد، به تدریج و با افزایش دانش و یافته های بشری در زمینه تاثیرات انسانی، محیطی و اقتصادی کاربرد روشنایی خورشید رنسانس جدیدی را به معرض تجربه گذاشت.

       تحقیقات نشان می دهد که میزان شدت،‌ نوع منبع، رنگ، جهت،‌ و شیوع توزیع نور در محیط های متفاوت فعالیت انسانی ممکن است تا حدود زیادی بر رفتارها، روحیات، بازدهی، و کارآیی وی تاثیر بگذارد. در این میان نقش نور طبیعی به مثابه کامل ترین و مطلوب ترین نور انکارناپذیر است.

       نور طبیعی و ارتباط بصری با محیط خارج در فضاهای زیستی انسان اعم از محل کار، فراغت، تفریح، تحصیل، و غیره علاوه بر افزایش کارآیی و بازدهی موجب کاهش اضطراب، بهبود رفتار، و نیز حفظ و افزایش سلامتی و آسایش می شود. مجموعه این تاثیرات را می توان در قالب دو فرایند روان شناسی و زیست شناسی روانی پی جویی کرد. در این میان مقولاتی چون سلامتی روحی و جسمی انسان و کارآیی وی از جمله مهم ترین زیر مجموعه های فرایند دوم به حساب می آید که به تدریج از اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80 مورد توجه قرار گرفت.

 

تاثیر شدت نور بر روی چشم انسان:

       قسمت حساس چشم بشر از سلول های مخروطی شکل ساخته شده است.این سلول های مخروطی
شکل دارای دو نوع کلی هستند،سلول های حساس به شدت نور ، که شدت نور را به صورت سیاه و سفید اندازه گیری می کنند ، و سلول های حساس به رنگ.

       اگر دقت کرده باشید هنگامی که در تاریکی شب چشمان خود را باز می کنیم ، تصویری سیاه و سفید از دنیای اطراف خود می بینیم.این اتفاق به این علت است ، که سنسورهای سیاه و سفید چشم در نور کم حساس تر از سنسورهای رنگی هستند ، اما با افزایش شدت نور ، رفته رفته جزئیات رنگی محیط اطراف نیز نمایان می شوند.

       مسئله دیگری که در رابطه با شدت نور باید بررسی شود،تاثیر شدت نور زیاد بر چشم است.سنسورهای
چشم نیز مانند سنسورهای دیگر مادی ، مقدار حداکثری برای حساسیت خود دارند ، به این ترتیب که چنانچه شدت نور بیشتر از این حد شود، چشم دیگر قادر به تشخیص مقدار نور نخواهد بود.این اتفاق در سنسورهای مصنوعی نور ، همچون نگاتیو های عکاسی و سنسورهای دیجیتال نیز رخ می دهد.در این صورت سنسورهای نور اشباع می شوند، و این عمل به اصطلاح سوزش نامیده می شود.این سوزش باعث می شود که رنگ نور به اشتباه سفیدتر از رنگ واقعی دیده شود ، یعنی مثلا یک نور به رنگ نارنجی ، به رنگ زرد دیده شود.

       دانش بشری در زمینه نور پردازی، گرچه هنوز بسیار جوان است ولی تا آنجا که از یافته های محققان
بر می آید باعث شده است تا تعداد زیادی از قدرت های برتر تولید سیستم های روشنایی ، نورپردازان، معماران و طراحان روشنایی در زمینه تاثیرات مثبت این عوامل بر رفتارها، آموزش، سلامتی، شادابی، بازدهی و طول عمر بیشتر انسان متفق القول شده و رو به تولید و استفاده از محصولات روشنایی آورده اند که به نور طبیعی خورشید نزدیکتر و از مضرات زیست محیطی کمتری برخوردار باشد. 

 

 

برچسب ها :
بازدید ها : 1,981 بار
تاریخ : ۲۵ تیر ۱۳۹۶
دسته بندی ها : روشنایی و LED

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *