گذری کوتاه بر پیدایش نور مصنوعی

 

 

گذری کوتاه بر پیدایش نور مصنوعی

       منابع نور در دوره های قدیم تنها روشنایی حاصل از آتش بود که بعدها به صورت مشعل تکمیل گردید. در اواخر قرن هیجدهم چراغ روغنی که نوعی روغن نباتی را می سوزاند به همراه شمع عالی ترین منابع نور به شمار می رفتند. این منابع نوری پاسخ گوی نیاز بشر نبوده و تنها بعد از غروب آفتاب در خانه ها مورد استفاده قرار می گرفت. در اواخر قرن هیجدهم در بسیاری از کشورها بخصوص انگلستان دوره صنعتی آغاز شد. در این دوره به علت نیاز جوامع بشری به مصنوعات، نیازمند افزایش تولید بود.

       برای تولید بیشتر در کارخانه جات از یک طرف ماشین جایگزین نیروی انسانی گردید و از طرف دیگر با یافتن منابع نوری پیشرفته ، افزایش بازه ی زمانی تولید در شب هنگام امکان پذیر شد. در اواسط قرن نوزدهم پارافین جای روغن های نباتی و سپس با کشف نفت در سال  1858 در آمریکا این سوخت نوین جای پارافین را در چراغ های روغنی گرفت.

       ایران ، هند و چین در استفاده از نفت برای مصارف روشنایی پیشرو بوده و قرن ها قبل از جوامع غربی از نفتی که از باکو استخراج می شده استفاده می کردند.

      در مورد لامپهای الکتریکی همان طور که میدانید اولین منبع جریان دائم یعنی پیل ولتا  در سال 1800 کشف شد و اثر جریان در ایجاد نور در سال 1802 شناخته شد ولی استفاده عملی از لامپ برقی ده ها سال بعد ممکن گردید. در سال 1879 ادیسون اولین لامپ الکتریکی را که در کارخانه قابل تولید بود تکمیل نمود.

      لامپ ادیسون از رشته ی زغالی بهره جسته که در اثر عبور جریان گرم می شد و در حالت التهاب، نور ساطع می کرد. برای اینکه از سوختن زغال جلوگیری شود آن را در داخل حباب شیشه ای که خالی از هوا بود قرار می دادند. در این وضعیت زغال به سهولت تبخیر می شد ، در نتیجه افزایش درجه حرارت بیشتر از حد معینی ممکن نبود.

      با استفاده از تنگستن با درجه حرارت ذوب حدود 3400 درجه سانتیگراد در سال 1906، افزایش درجه حرارت رشته ممکن گردید و در نتیجه برای یک توان الکتریکی معین نور بیشتری حاصل شد.

     با توسعه ی صنعت نور و سیستم روشنایی در دنیا الگوهای خواب تغییر و وجود چراغ های خیابانی موجب کاهش آمار جرم و جنایت در شهرها گردید. به صورتی که عملا حجم رفت و آمد روزانه به پایان روز ختم نمی شد.

     با گذشت زمان و ورود لامپ های فلورسنت هزینه های تولید نور مصنوعی کاهش یافت و انقلابی در عرصه روشنایی شکل گرفت به صورتی که از گرمای تولید شده توسط لامپ کاسته و بر راندمان کاری آنها افزوده شده بود.

      در ادامه لامپ های ال ای دی با ورود خود موجب کاهش شدید جریان مصرفی و افزایش راندمان وبهره وری شد که در نوع خود تحولی عظیم در صنعت نور و روشنایی صورت گرفت که در ادامه ی مقالات بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

 

برچسب ها :
بازدید ها : 1,122 بار
تاریخ : ۲۵ تیر ۱۳۹۶
دسته بندی ها : روشنایی و LED

نظرات شما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *